Czytaj

18.11.2021

Bydgoszcz idealnym miejscem dla rozwoju siatkarzy.

W czerwcu  tego roku BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa, Wyższa Szkoła Gospodarki oraz Łuczniczka Bydgoszcz S.A., które od wielu lat bardzo aktywnie wspierają rozwój siatkówki męskiej w Bydgoszczy, połączyły siły i będą tworzyć kompletną przestrzeń dla pełnego szkolenia siatkarzy w Bydgoszczy. Celem połączonych działań ma być zapewnienie harmonijnego rozwoju sportowego oraz skutecznej edukacji na wszystkich etapach rozwoju. Taki model pozwoli uzdolnionej młodzieży zacząć, a następnie realizować swoją karierę sportową w Bydgoszczy. Podjęte działania wzmocnią też z pewnością promocję siatkówki i długoterminowo poziom sportowy siatkówki męskiej w Bydgoszczy we wszystkich kategoriach.

BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa, Wyższa Szkoła Gospodarki oraz Łuczniczka Bydgoszcz S.A. chcą wspólnie stworzyć nową drużynę męskiej siatkówki, która w przyszłości ma reprezentować Bydgoszcz w rozgrywkach II ligi. Nowy zespół ma być budowany na bazie zawodników grających w grupach młodzieżowych BKS Chemika Bydgoszcz, graczy kończących wiek juniora oraz siatkarzy zrzeszonych w AZS WSG. Podstawową intencją tego przedsięwzięcia  jest stworzenie kompletnej przestrzeni do rozwoju siatkarzy w Bydgoszczy oraz uzupełnienie siatkarskiej drabinki szkoleniowej o brakujący element.

Dotychczas bardzo skutecznym szkoleniem dzieci i młodzieży do wieku 19 lat zajmował się BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa. Jakość szkolenia potwierdza wielki sukces młodych siatkarzy Chemika, którzy w maju  tego roku zdobyli Mistrzostwo Polski Juniorów. Najlepsi juniorzy Chemika od lat trafiali do drużyny Łuczniczki Bydgoszcz S.A. występującej w PlusLidze, a obecnie w Tauron 1.Lidze. Ze względu na ambitne cele sportowe, do zespołu mogło dołączyć maks. 2-3 bydgoskich juniorów. Wielu z pozostałych zawodników kończących 19 lat miało dylemat czy wyjechać z Bydgoszczy  i kontynuować sportową karierę, czy zakończyć przygodę z siatkówką. Nowy projekt drużyny II-ligowej daje im zupełnie nowe możliwości.

Ważnym partnerem nowego projektu jest także Wyższa Szkoła Gospodarki, która już od kilkunastu lat ściśle współpracuje z Łuczniczką Bydgoszcz. Zapewnienie dalszej edukacji po skończeniu szkoły średniej wraz ze zrozumieniem specyfiki nauczania  aktywnych sportowców daje dodatkowy duży potencjał. WSG ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu dwutorowej ścieżki rozwoju i mocno akcentuje, że sport idzie w parze z edukacją, która jest istotnym elementem kariery zawodników. Nie bez znaczenia dla chęci przystąpienia uczelni do nowego projektu jest także obecny wzrost znaczenia sportu akademickiego w Polsce, a w tym procesie rozwoju od wielu lat bardzo aktywnie uczestniczy Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy.

Pierwszym ważnym efektem podjęcia trójstronnej współpracy było wprowadzenie do obecnego składu drużyny BKS Visły Proline Bydgoszcz aż czterech młodych zawodników, którzy w barwach Chemika Bydgoszcz zdobyli złoty medal Mistrzostw Polski Juniorów, są to Antoni Kwasigroch, Emil Narkowicz, Damian Radziwon i Filip Jędruszczak. Trzech z nich, po zdaniu matury, rozpoczęło także studia w Wyższej Szkole Gospodarki.

Twórcy projektu rozwoju siatkówki męskiej w Bydgoszczy, pozytywnie wypowiedzieli się o podjętej współpracy.

Krzysztof Biesek, Prezes BKS Chemik Siatkówka Młodzieżowa: Mając na względzie rozwój młodzieży, z wielką determinacją dążyliśmy do stworzenia rozwiązań, które umożliwiłyby młodym sportowcom kontynuowanie kariery po zakończenia naszego szkolenia. Dlatego bardzo cieszymy się, że będzie to teraz możliwe tu w Bydgoszczy. Drugim ważnym aspektem tej nowej koncepcji drugoligowej drużyny jest to, że niektórzy zwodnicy będą mogli się nadal rozwijać. Przecież przekroczenie wieku juniora, nie musi być końcem sportowej kariery, a wręcz przeciwnie może być szansą na dalszy dynamiczny rozwój i to bez konieczności zmiany miejsca zamieszkania dla młodych ludzi, mających tu przecież swoje rodziny.

Filip Sikora, Kanclerz Wyższej Szkoły Gospodarki: Jako uczelnia od lat wspieramy rozwój wielu sportowców w Bydgoszczy, w tym także siatkarzy. W trakcie wielu spotkań, na przestrzeni lat, dyskutowaliśmy z osobami zaangażowanymi w rozwój siatkówki w naszym mieście o możliwie najbardziej skutecznej drabince szkoleniowej. Teraz te wszystkie rozmowy mogą mieć bardzo konkretny efekt. Projekt stworzenia drużyny opartej na doskonale wyszkolonych zawodnikach Chemika oraz siatkarzy reprezentujących bydgoski AZS WSG może przynieść same korzyści wszystkim podmiotom zaangażowanym w ten projekt.


Wojciech Jurkiewicz, Prezes Łuczniczki Bydgoszcz S.A.: Bydgoszcz to miasto siatkówki, które od wielu lat udowadnia, że jest tu bardzo dobra atmosfera do rozwoju tej dyscypliny. Bydgoszcz może być dumna, że ma wychowanków, którzy sięgnęli po Mistrzostwo Świata oraz wielu zawodników, którzy tu zaczynali, a teraz grają w renomowanych klubach. Do bardzo dobrych tradycji naszego klubu należało to, że najzdolniejsi juniorzy mogli kontynuować swoją karierę w zespole grającym w PlusLidze, a obecnie w pierwszej lidze. Jednak nie dla wszystkich zawodników dalsza gra w Bydgoszczy była możliwa. Nowy projekt drużyny grającej w przyszłości w II lidze daje szansę dla znacznie większej ilości zawodników na dalszy rozwój i w przyszłości mogą także stanowić o sile zespołu BKS Visły Bydgoszcz.

 

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w celach statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb klientów. Zmiany ustawień dotyczących plików cookie można dokonać w dowolnej chwili modyfikując ustawienia przeglądarki. Korzystanie z tej strony bez zmian ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia.

Rozumiem
© 2021 BKS VISŁA BYDGOSZCZ. WYKONANIE: