gracz

o KLUBIE - Od Unii po BKS Visłę Bydgoszcz

Każdy z Nas, kto choć raz zagościł w bydgoskiej Łuczniczce, doskonale wie, że jest to miejsce specyficzne. Przez lata kibice odczuwali tutaj chyba wszystkie możliwe emocje – zachwyt, niedowierzanie, doświadczyli łez szczęścia, ale również śmiechu przez łzy. Zanim jednak dzisiejszy Bydgoski Klub Sportowy stał się jedynym w województwie klubem grającym w najwyższej klasie rozgrywkowej w kraju, przeszedł szereg przeobrażeń, by w sezonie 2019/2020 dumnie reprezentować miasto znad Brdy pod szyldem BKS Visłę Bydgoszcz.

Dzisiejszy Bydgoski Klub Sportowy to kontynuacja działań wielu ludzi związanych z obecnymi Zakładami Chemicznymi Organika-Zachem, a w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej – Wytwórni Chemicznej nr 9 i 11.

Początek działalności sportowej to efekt zaangażowania grupy pracowników Wytwórni nr 11. W roku 1955 dwa koła sportowe: Wisła Łęgnowo i Unia Łęgnowo, połączyły siłyx i przyjęły wspólną nazwę: Unia-Wisła Łęgnowo. Zmiana nazwy nastąpiła jeszcze w 1960 roku na Gryf Bydgoszcz, a dziewięć lat później na KS Zachem Bydgoszcz, by podkreślić powiązania organizacyjno-finansowe z Zakładami Chemicznymi „Zachem”. Dokładnie 30 stycznia 1976 roku zatwierdzono kolejną zmianę nazwy, już na Bydgoski Klub Sportowy Chemik oraz jego barwy: biały, niebieski, czerwony.

Już dwa lata później siatkarze Chemika osiągnęli pierwszy sukces. Udało im się bowiem awansować do II ligi. Spędzili w niej jednak tylko dwa sezony, a na kolejny awans trzeba było poczekać. Wprawdzie trzykrotnie nasz zespół walczył w eliminacjach, jednak nieskutecznie (w 1982, 1983 i 1986). Ostatecznie po raz drugi awansowaliśmy w 1987 roku, dokonując tego na własnym parkiecie. W II lidze spędziliśmy jednak tylko sezon i ponownie musieliśmy pogodzić się ze spadkiem. Już w 1989 roku po raz trzeci udało się wrócić do szeregu drugoligowców, a cztery lata później zespół cieszył się z kolejnego kroku wprzód – awansu do I ligi B. Los nie był jednak łaskawy dla naszych siatkarzy, którzy po rocznym pobycie na zapleczu ekstraklasy, spadli o klasę niżej. W 1999 roku skutecznie powalczyli o awans, a w 2005 roku po raz pierwszy pojawiła się szansa na to, by znaleźć się w Polskiej Lidze Siatkówki. Ta sztuka powiodła się w 2006 roku, kiedy to bydgoszczanie pokonali w barażach Joker Piła. Dzięki temu cieszyli się z awansu do Polskiej Ligi Siatkówki i pozostają w niej do dziś, jednak już pod nazwą PlusLiga.

By występować w najwyższej klasie rozgrywek należało być spółką akcyjną. W roku 2003 sponsorem drużyny została firma Rieber Foods Polska SA, a w 2007 roku powstała spółka „Łuczniczka Bydgoszcz SA”, której głównymi udziałowcami są BKS Chemik i miasto Bydgoszcz. Od tego momentu zespół w rozgrywkach występował pod nazwą Delecta Bydgoszcz.

Dokładnie 9 sierpnia 2013 ogłosiliśmy, iż firma Rieber Foods Polska SA wycofuje się ze sponsoringu tytularnego bydgoskich siatkarzy. Kilkanaście dni później - 20 sierpnia - na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej przedstawiony został nowy sponsor tytularny. Od tego dnia drużyna występowała pod nazwą Transfer Bydgoszcz, aż do 31 lipca 2015 roku, kiedy wygasła umowa na sponsoring tytularny.

Od dnia 27 sierpnia 2015 roku drużyna występowała pod nazwą Łuczniczka Bydgoszcz. Następnie historia niemalże zatoczyła koło – drużyna znad Brdy przyjęła nazwę Chemik Bydgoszcz. Po swoistym kadrowym armagedonie w 2019 roku i zmianie sponsora tytularnego w sezonie 2019/2020 bydgoszczanie przyjęli nazwę BKS Visła Bydgoszcz.